Özel Apple Silicon işlemcisini kullanacak ilk Mac modeli gelecek ay karşımıza çıkabilir.

Apple, 13 Ekim tarihinde gerçekleştireceği iPhone 12 serisi lansmanına hazırlanırken, Apple Silicon tabanlı Mac bekleyenlerin ise bir süre daha sabretmesi gerektiğine dair iddialar ortaya çıktı. İddialara göre, ARM tabanlı özel Apple işlemcisini kullanacak ilk Mac, Kasım ayında ayrı bir şekilde tanıtılacak.

Bu Mac’in bir dizüstü bilgisayar olacağı söylenirken karşımıza yeni bir 13 inç MacBook Pro, yeni bir MacBook Air veya diriltilmiş bir 12 inç MacBook formunda çıkabileceği de iddialar arasında. Daha önce de bilgisayarın Kasım ayına kadar tanıtılacağı yönünde spekülasyonlar olduğunu da hatırlatalım.

Apple ilk olarak Haziran ayındaki dijital WWDC 2020 etkinliğinde bu yılın sonundan itibaren Mac’ler için Intel işlemcilerden kendi özel tasarlanmış işlemcilerine geçeceğini duyurmuştu. Yine bu duyuruda Apple Silicon’lu modelin yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesinin planlandığı, tam geçişin ise 2 yıl sürebileceği belirtilmişti.

ARM mimarisine dayalı olan Silicon işlemciler sayesinde, gelecekteki Mac’lerin herhangi bir yeniden derleme olmaksızın binlerce iPhone ve iPad uygulamasını çalıştırabilmesi mümkün olacak. Bir geliştirici devre dışı bırakmadıkça da bu uygulamalar Mac App Store aracılığıyla dağıtılabilecek.