Crucial’ın yazma ömrünü ölçmek için dayanıklılık testine soktuğumuz P5 SSD’sine kısa sürede 300 TB veri yazdık. Peki SSD ne durumda?

Geçtiğimiz günlerde Crucial’ın P5 model SSD’sini ölüm testine sokmuştuk. M.2 arayüzünün kullanan bu SSD’nin daha önceki SATA testinden daha kısa süreceğini söylemiştik ki nihayet testin ilk aşaması tamamlandı. Crucial, bu model için 300 TB yazma ömrü vaat etmişti ve 10 gün içinde SSD’ye 300 TB yazmayı başardık.

Şu anda SSD sağlığı Crucial’ın Storage Executive yazılımı içinde “Good” yani iyi gözüküyor. Teste ilk başladığımızda SSD 70 derecenin üstüne çıkmıştı. Bu bağlamda Adata’nın XPG SSD soğutucusunu SSD’nin üstüne taktık ve şu anda 61 derece civarında çalışmakta.

Test yazılımımız Anvil’s Storage Utilities SSD’ye sürekli veri yazdığı için daimî olarak yüksek hızları korumak mümkün olmuyor ama test genelde 300 MB/s ila 900 MB/s arasında devam ediyor. En azından Windows’un raporladığı hız bu.

Peki 300 TB sonrasında SSD hızında bir fark oldu mu? Sorunun cevabı evet. SSD sıfır iken CrystalDiskmark testinde 3398 MB/s ardışık okuma ve 3124 MB/s ardışık yazma hızı sunarken 300 TB veri yazdıktan sonra bu değerler 1806 MB/s okuma ve 1663 MB/s yazma olarak değişti.

Biz 10 günde SSD’nin yazma garantisine ulaştık. Peki normal kullanımda SSD’ye ne kadar veri yazılıyor? Testi gerçekleştirdiğimiz sistemin ana SSD’si 960 EVO tam 350 gündür çalışıyor ve şimdiye kadar ancak 44 TB veri yazmışız. Bu, kabaca günde 130 GB veri anlamına geliyor. Yılda ise 47.45 TB veri demek. Bu kullanımda 300 TB ömre ulaşmak 6.3 yıl sürüyor ki SSD’nin ömrü bu durumda dahi dolmuş olmuyor.

Bu aşamadan sonra teste devam edip SSD sağlığını ve hızını arada bir gözlemlemeye ve önemli gelişmeleri yine video ile sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!