Sıkça kullanılan GPU-Z aracı, güncellemeyle birlikte RX 6000 GPU’lar ve çıkış tarihi belli olmayan DG1 harici GPU için destek kazandı.

Bilmeyenler için GPU-Z, CPU-Z ile benzer yapıda olan ve sistemimizde yer alan grafik birimleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceğimiz bir yazılım. Bu ücretsiz yazılım kısa bir süre önce 2.35.0 güncellemesini alırken, yaklaşan RX 6000 serisi GPU’lar ve Intel’in DG1 grafikleri için destek sunuyor.

Bildiğiniz gibi RX 6000 GPU’lar RDNA 2 mimarisine üzerine inşa edilecek ve 28 Ekim’de resmi duyuru var. Bu yeni nesil ekran kartları, RTX 30 serisi Ampere ailesi ile rekabete girmek için geliyor. Kırmızı takım, Zen 3 mimarili Ryzen 5000 tanıtımında ‘Big Navi’ GPU’dan da bahsetti. Sunumda model belirtilmedi ancak 4K çözünürlük ve en yüksek ayarlarda bazı oyunların performans değerleri paylaşıldı. Bu değerler ise GeForce RTX 3080 ile eşleşiyor.

GPU-Z 2.35.0Güncelleme ayrıca DG1 harici grafikler için de destek sağlıyor. Bu yongaları ilk olarak Tiger Lake tabanlı dizüstü bilgisayarlarda ayrık bir GPU olarak görmeyi bekliyoruz. Intel daha önce DG1 harici grafikleriyle ilgili bir çıkış tarihi paylaşmadı. Ancak özellikle son dönemdeki sızıntılarla birlikte tanıtımın bir hayli yaklaştığını söyleyebiliriz. Hatta CES 2021’de bazı bilgiler verilebilir.

Ek bazı geliştirmeler de içeren GPU-Z yazılımının son sürümünü buradan veya TechPowerUp web sitesinden indirebilirsiniz.