Linux Çekirdeği 5.9, beraberinde birçok yenilik getiriyor.

Yeni bir Linux çekirdeği sürümü daha hızlı bir şekilde kullanıcılar ile buluşturulmuş durumda. Linux Çekirdeği 5.9 anonim belleğin daha iyi yönetimi ve genel çekirdek bellek kullanımını düşüren yeni bir slab bellek denetleyicisine sahip. Ek olarak, çekirdek önyükleme işleminde ZSTD ile sıkıştırılmış çekirdek, ramdisk ve initramfs desteği, daha hızlı önyükleme süreleri için fırsatlar sağlıyor.

Linux Çekirdeği 5.9 neler sunuyor?

Donanım tarafında yaklaşmakta olan Radeon RX 6000 RDNA 2, Intel Xe ve Intel Rocket Lake grafikler için erken dönem desteği bulunuyor. Ivy Bridge tarzı yongalarda olası performans iyileştirmeleri sunan Intel FSGSBASE desteğinin gecikmiş olarak dahil edilmesi ve USB 4.0 desteği de yeniliklerden.

ARM tarafında Schedutil artık ARM/ARM64 için varsayılan CPU frekansı ölçekleme düzenleyicisi haline geliyor. NVIDIA Tegra X1 ve X2 çipsetlerinde de artık ses çalışıyor. Lenovo IdeaPad Duet ve Pine64 PinePhone’un son sürümlerinde kullanılan Allwinner sunxi revizyon v1.2 dahil olmak üzere bir dizi tek kart (eski ve yeni) için de destek sağlanıyor.

Dosya sistemi ince ayarları ayrıca Linux 5.9’da da bulunuyor. BTRFS, XFS, ext4 ve F2FS dosya sistemleri yamalar, ince ayarlar ve ayarlar elde edenler arasında. 8bitdo SN30 Pro+ denetleyiciye sahip oyuncular da Microsoft’un sağladığı Linux 5.9 ile rumble desteğinin tadını çıkarabilecek Son olarak, Lenovo ThinkPad 10 Ultrabook klavyeler de 6 yıl sonra desteğe kavuştu.