Windows 10 tarafından sunulan isteğe bağlı sürücü güncelleştirmeleri, OEM’ler tarafından özelleştirilebiliyor ve genellikle sürücü sorunları yaşandığı durumlarda kullanılması gerekiyor.

Windows 10’un otomatik sürücü kurma özelliğinin genel olarak eski sürücüleri kurduğunu hepimiz biliyoruz. Öte yandan, Aygıt Yöneticisi üzerinden otomatik sürücü kurma özelliği de çalıştığında eski sürümleri bilgisayarımıza yüklüyordu.

Geçtiğimiz aylarda ise Aygıt Yöneticisi, çevrimiçi sürücü güncelleme özelliğini kaybetmişti ve “İsteğe bağlı güncellemeler” bölümü altında Windows Update’e eklendi. Bazı kullanıcılara “INTEL – System” olarak listelenen sürücü güncellemeleri sunuldu ve çıkış tarihi 1968 olarak ayarlandı. Aslında Windows Update aynı ad, yayın tarihi ve sürüm numarasına sahip birden çok sürücüyü de indirmeye sunabiliyor.

Windows Latest ise bu konuyu açıklığa kavuşturma için Microsoft’a ulaştı ve şirket bu konuda ek ayrıntılar sağladı. Microsoft yaptığı açıklamada, Windows Update’teki her bir sürücü hakkındaki bilgilerin doğrudan sürücü üreticisi tarafından oluşturulan INF paketinden alındığını söyledi. Sürücülerin çoğu geliştirme tarihini yansıtırken, bazı durumlarda tarihin üretici tarafından kasıtlı olarak geriye atıldığı durumlar olduğu da eklendi.

windows 10 sürücüBunun yanında her sürücünün aygıtlar için (ekran, klavye, fare gibi) en iyi isteğe bağlı güncellemeyi temsil ettiğini belirtiyorlar. Ek olarak, bahsi geçen sürücüler isteğe bağlı sunuluyor ve bu sürücüleri yalnızca bir sorun yaşadığınızda yüklemeniz gerektiğini belirtelim. Örneğin bir sürücü güncellemesinden sonra aygıtla ilgili sorun yaşıyorsanız, Ayarlar uygulamasını açabilir ve OEM (orijinal ürün üreticisi) tarafından yapılan özelleştirmeyi içeren isteğe bağlı sürücüyü kullanabilirsiniz.

İsteğe bağlı sürücüler genellikle güncelliğini yitirmiş oluyor ve Intel, NVIDIA ve AMD gibi satıcılar tarafından kullanılan sürücülerin aksine OEM özelleştirmeleri içeriyor. Son olarak, güncel sürümleri kullanmak istiyorsanız, sürücüleri her zaman üreticinin web sitesinden manuel olarak indirip yüklemenizi öneriyoruz.