Son RTX A6000 duyurusuyla birlikte Quadro adından vazgeçen NVIDIA, bundan sonra ticari ve profesyonel ekran kartları için daha yalın isimler kullanacak.

NVIDIA, yılın ikinci GTC etkinliği ile birlikte RTX A6000 grafik kartını piyasaya sunmuştu. GA102 GPU’ya dayanan bu kart, yüksek kaliteli ve profesyonel sınıf bir ekran kartı olma niteliği taşıyor.

RTX A6000, normal koşullar altında “Quadro” ürün ailesinin bir parçası olarak bekleniyordu ancak beklenen olmadı. Tanıtım sırasında bu değişikliğin ne anlama geldiği tam olarak anlaşılmamıştı. Şimdi ise GTC etkinliği tamamlandı ve neler olup bittiğine dair daha ayrıntılı bilgiler geldi.

NVIDIA, Quadro markasının emekliye ayrıldığını veya şirketin dediği gibi “modernize edildiğini” onayladı. Birkaç yıl önceki Tesla markalamasına benzer şekilde, yeni profesyonel kartlar piyasaya Quadro adından yoksun çıkacak ve bu isim yavaş yavaş piyasadan silinecek. Bunun yanında ilerleyen zamanlarda yeni kartların tümüne “NVIDIA RTX 6000” veya “NVIDIA A40” gibi markasız isimler verilecek.

Şirketin neden bu şekilde bir değişikliğe gittiğini merak edebilirsiniz. Bunun ana nedeni ise artık görselleştirmeye yönelik profesyonel grafik kartların ve bilgi işlem sınıfı için üretilen GPU’ların hem fiyat hem özellik açısından birbirine çok benzemesi. Üstelik bu ürünler her geçen gün birbirine daha fazla yaklaşmaya başlıyor.

Sonuç olarak NVIDIA, ürünlerinde kafa karışıklığını azaltmak ve listeyi basitleştirmek için temelde bilgi işlem ve profesyonel grafik kartlarını birleştirmeyi seçti.