İddialara göre Samsung, Snapdragon 875 üretimini TSMC’nin elinden kapmak için hamle yaptı.

Samsung tarafından Qualcomm’a tüm Snapdragon 875 siparişlerini almak için TSMC’den daha iyi bir anlaşma sunduğu ileri sürülmüş durumda. TSMC’nin çip üretim yarışında teknolojik olarak Samsung’tan daha yetkin olmasına rağmen Qualcomm’un tüm Snapdragon 875 siparişlerini Samsung’un yerine getireceğini söyleniyor. Daha önce, Samsung’un seri üretim zorluklarıyla karşı karşıya olduğu ve tüm siparişlerini TSMC’ye kaybettiği bildirilmişti. Son durumdaysa teklifin tekrar masaya yatırıldığı ve Samsung’un sorumluluğu üstlendiği görülüyor.

İddialara göre Samsung, Qualcomm’a TSMC’nin aksine daha iyi bir anlaşma sunmuş olabilir. Tahminler, Samsung ile Qualcomm arasındaki yeni anlaşmanın 1 trilyon KRW veya yaklaşık 850 milyon dolara ulaşacağını belirtiyor. Şu an için Snapdragon 875, Snapdragon 875G veya her ikisinin Samsung tarafından üretilip üretilmeyeceği ise henüz onaylanmış değil.

Qualcomm için daha ucuz bir anlaşmanın ise Samsung dahil birçok amiral gemisi akıllı telefon üreticisi için bir nimet olacağı ifade ediliyor. Çünkü daha önce, Snapdragon 875 ve Snapdragon X60 paketinin çok maliyetli olacağına dair söylentiler varken daha düşük bir maliyet haliyle tüm üreticilere ve cihazlarına yansıyacak. Belki üst seviye Android akıllı telefonların fiyatlandırmaları da kullanıcılar açısından iyileştirilmiş olacak.

Ek olarak Samsung’un TSMC ile arasındaki teknolojik boşluğu daraltmak için 5 nm‘den 3 nm‘ye doğrudan bir sıçrama yapması bekleniyor.