Bir çoğumuz hatta neredeyse hepimizin cep telefonu var, cep telefonu olmayan neredeyse kalmadı diyebiliriz. Hepimiz telefon şarjı ile ilgili bir takım kulaktan dolma birgilere sahibiz, bakalım bunlar ne kadar doğru hep beraber ele alalım.

1.Şarj bitmeden telefonu şarj etmeyin

Bu yanlış bir davranış, çünkü bataryaların belirli bir şarj olma ömrü vardır, bunu her sıfırladığınızda bataryamızın ömrünü kısaltmış oluyorsunuz. İdeal şarj oranı %15 %20 arasına geldiğinde şarj etmek olacaktır.

2.Telefon şarjdayken kullanılırmı?

Elbette kullanılır, fakat şarj ederken kullandığınız şarj aletleri kesinlikle orjinal olsun veya telefon üreticinizin onayını almış bir takım markalar bulunmakta bunların şarj aletlerini kullanarak şarj edebilirsini. Gidip 2000 Tl lik telefonu 5 Tl lik şarj aletiyle şarj etmeye kalkışmanız ferrariye tüp taktırmanıza benzer. Sonra bataryam neden öldü, telefonmu neden patladı gibi ağıtlar yakmayın.

3.Orjinal olmayan şarj aleti kullanılırmı?

Bunun cevabını aslında 3.soruda cevaplamıştık fakat tekrar cevapliyalım.

Orjinal olmayan şarj aleti kullanılarbilir, fakat hepsi değil tabiki. Telefon üreticilerinin onayını almış bazı şarj aleti üreten markalar bulunmakta bu markaların şarj aletini kullanarak şarj edebilirsiniz. Gidip 5 Tl ye şarj aleti almayında.

asus orjinal şar jaleti

4.Telefonu arada kapatmak gerekirmi?

Evet arada kapatmamız gerekir. Bir çoğumuz telefonu hiç kapatmadan sürekli kullanıyoruz (şarj bitmezse bende kapatmıyorum 🙂 ). Tabiki bu yanlış bir davranış. Telefonumuzda tıpkı bilgisayar hatta araba gibi belirli bir süre sonra ısınabiliyor haliyle biraz dinlenmesi gerekiyor, köle gibi çalıştırmayın telefonunuzu, arada kapatıp 30 dk 1 saat dinlendirin.

5.Gece şarjda bırakmak zararlımı?

Şimdi normalde akıllı telefonlar şarjları %100 olduktan sonra şarj alma işlemini kesiyorlar bu sebeple gece şarjda bırakmanın bir zararı olmadığını söyleyebiliriz, fakat ben kimseyi yanlış yönlendirip günahını almak istemiyorum, siz tedbiri elden bırakmayın ve gece yatarken şarjda telefonunuzu bırakmayın ne olur ne olmaz eşşeği sağlam kazığa bağlamak gerek.

[vurgula renk=”sarı”]Kesinlikle kulaklığınız takılı müzik dinleyerek uyumayın, hatta telefonunuzu en az 2 metre uzağınızda kalacak bir yere koymanız gerekiyor.[/vurgula]

Telefon şarjı ile doğru bilinen bazı yanlışları ele aldık, yararlı bulduysanız lütfen ailenizi bilgilendirip yazımızı dostlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyiniz.