ASUS’un eski anakart kullanıcılarını 500 serisine yönlendirmesi, üreticilerin genel olarak 400 serisi anakartlara destek için pek hevesli olmadığını gösteriyor.

Hatırlarsanız birkaç ay öncesinde AMD’den bir geri adım görmüştük ve Ryzen 5000 CPU’larını eski 400 serisi (X470 ve B450) anakartlarda destekleyeceklerini açıklamışlardı. Firmalar BIOS güncelleme süreçlerini neredeyse tamamladı ve doğal olarak önce 500 serisine odaklandıklarını görebiliyoruz.

Asıl konumuza dönelim. Bir kullanıcı, X470 yonga setli bir anakartında Ryzen 5000 desteği için ASUS ile iletişime geçti. Söz konusu anakart modelinin tam olarak ASUS ROG Crosshair VII HERO olduğunu belirtelim. ASUS yanıtlarında, mühendislerine göre Crosshair VII HERO’nun Ryzen 9 5900X modelini destekleme planları olmadığını söyledi.

Şirket temsilcisi, kullanıcıya Ryzen 5000 serisi CPU’ları destekleyecek X570 veya B550 yonga seti tabanlı bir anakart satın almasını da tavsiye etti. Öncelikle ROG Crosshair VII HERO modeli sınıfının en iyilerinden diyebiliriz. Ayrıca ASUS’un yeni işlemcileri desteklememesi için hiçbir neden yok. Nitekim AMD tarafı yönetim kurulu ortaklarına gerekli kodları zaten sağlamış durumda.

ASUS’un geç de olsa ROG X470 anakartları için destek sunmasını bekliyoruz. Ancak yine de bu karar AMD’nin değil, üretici şirketin vereceği bir karar. Bu nedenle ASUS da dahil olmak üzere tüm diğer iş ortaklarının yeni Zen 3 işlemcilere nasıl destek vereceğini yakında göreceğiz. İlk beta BIOS’ların Ocak ayında çıkmasını bekliyoruz ve bu konu hakkında güncel bilgiler vermeye devam edeceğiz.