Microsoft Windows 10 işletim sistemini ücretsiz dağıtmaya başladığından beri  windows xp, windows 7, windows 8 ve windows 8.1 kulanan kullanıcılara zırt pırt windows 10′ a geçmesi için yükseltme uyarısı vermekte. Microsoft bu şikayetlere dayanamayıp artık kullanıcıları dinleme kararı aldı ve uyarıları devre dışı bırakmanın yolunu paylaştı. Bunu yapabilmeniz için regedit’de yani kayıt defterinde düzenleme yapmamız gerekiyor.

Regeditte değişiklik yapmanız başka hatalara yol açabilir. Bunları göz önünde bulundurmanız gerekli.

İlk olarak aramadan regedit yazıp kayıt defterini çalıştırmamız gerekli

Daha sonra HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows > WindowsUpdate dizinine girin.

Solt üst menüden Düzen>Yeni>Dword menüsüne giriyoruz.

Yeni Dword değeri ekledikten sonra eklediğimiz seçeneğe çift tıklayıp düzenleme aşamasına geçiyoruz.

Yukarıdaki resimdeki  gibi küçük bir pencere açılmış olması gerekli. Yukarıdaki seçeneklere Değer adına DisableOSUpgrade giriyoruz. Değer verisine ise 1 giriyoruz. Açılan kutuda değer adını değiştiremeyenler küçük pencereyi kapatıp yeni eklediğimiz değere sağ tıklayıp yeniden adlandırı seçerek değiştirebilir. İşlem bittikten sonra aşşağıdaki resimdeki gibi olması gerekiyor.

Bu adımı yaptıktan sonra yapmamız gereken 2. Adım var

2.Adım olarak HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows dizinine giriyoruz ve tekrar yeni bir Dword değeri ekliyoruz ve ismini DisableGWX olacak şekilde değiştiriyoruz. Değer verisi ise 1 olacak.

Bütün yapmanız gereken bu kadar, artık o can sıkan yükseltme uyarısından kurtuldunuz. Eğer tekar böyle bir sorun çıkıyorsa muhtemelen adımları eksik yaptınız lütfen baştan gözden geçirin adımları.

Bir önceki yazımızda telefon şarjı ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar adlı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.